Dietetyka Psychologia Kontakt Cennik

Narkotyki w jedzeniu?

Wyobraź sobie, że przez kilka dni nie jesz makaronu czy chleba? O ile w przypadku marchewki niejedzenie jej nawet przez tydzień nie stanowi dla Ciebie problemu, o tyle w przypadku pszenicy nie jest to możliwe. Już po kilkunastu godzinach po odstawieniu pszenicy, głód narkotyczny staje się nie do zniesienia a po 2 dniach, błagając na kolanach, zrobisz wszystko za kęs bułki lub pizzy. Dziwne, przecież zarówno marchewka jak i pszenica to zwykłe jedzenie.

bread

Gliadomorfiny (ang. Gliadorphin) to opioidy powstające podczas trawienia gliadyny, zawartej głównie w pszenicy i jej przetworach. Są jednym z najsilniejszych naturalnych narkotyków występujących w przemysłowej żywności. Nie wierzysz? Jak to.. w pszenicy narkotyk? Raczej na dyskotece... A jednak... Odstaw a zobaczysz.

W mojej praktyce odstawianie pszenicy trwa około 3 do 5 tygodni i jest najtrudniejszym zadaniem stojącym przed pacjentem. Na szczęście pszenica nie zawiera żadnego cennego dla organizmu składnika i może być bez żadnego uszczerbku dla zdrowia (a wręcz z korzyścią) zastąpiona innymi węglowodanami.

Gliadomorfiny

Kazomorfiny (ang. Casomorphin) to opioidy powstające podczas trawienia białka kazeiny, zawartego głównie w mleku krowim i jego przetworach. Pomimo iż wydają się mniej uzależniające od gliadomorfin, odstawienie produktów zawierających kazeinę (serów, twarożków, mleka) także wywołuje objawy głodu narkotycznego.

Kazomorfiny

milk

To jak żyć?

Czy trudno zatem odstawić "chleb powszedni"? I to czasami na dodatek z twarożkiem? Nawet w imię przekonania się przez najbliższy tydzień, że to własnie on szkodzi? To zależy. Z tym jest jak z rzucaniem palenia. Jedni wolą raz a porządnie, inni robią to stopniowo, przez pierwszy tydzień 90% porcji, potem 80% itd. Jeżeli w każdym razie zdecydujesz się na stopniowa redukcję, podpowiem Ci dokładnie jak, krok po kroku zrobić ten eksperyment bez cierpienia.

Co ciekawe wiele "mądrych" osób uważa, że należy jeść to czego organizm sam potrzebuje. Tłumaczą sobie w ten sposób, że bułki są zdrowe bo "ich organizm się ich domaga". Zgodnie z ta logiką można także wytłumaczyć zdrowotne działanie papierosów albo alkoholu, ponieważ organizm się ich domaga, to muszą być zdrowe.

I jeszcze jedno. Nie umrzesz. Kiedyś nie było pizzy z podwójnym serem i ludzie też żyli. Zatem przez ten krytyczny tydzień z pewnością bez niej wytrzymasz.

oŻywienie a choroby autoimmunologiczne

Jeżeli nie wierzysz, że jedzenie ma wpływ na zdrowie przeczytaj tą historię:

oPan X i jego samochód

A jeżeli wierzysz:

oUmów wizytę

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego
najcenniejszą własnością i powinien uczyć się,
jak sam może leczyć swoje choroby.”

Hipokrates

Odchudzanie Psychologia Kontakt Cennik Dietetyka fb

ACAI Poradnia dietetyczna i psychologiczna
ul. Płocka 43 # 59, 01-148 Warszawa (Wola)
Tel: +48 608 309 259, +48 601 743 236