Dietetyka Psychologia Kontakt Cennik

Hashimto - dożywotni wyrok czy uleczalna choroba?

Hashimoto jest ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną. Powszechnie uważa się, że choroba jest nieuleczalna i leki należy przyjmować do końca życia. Czy aby na pewno? Dlaczego organizm, a ściślej mówiąc układ odpornościowy, z jakiejś przyczyny atakuje własny narząd, jakim w tym przypadku jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł, który wydziela hormony potrzebne każdej komórce naszego ciała do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli w tarczycy rozwinie się stan zapalny, nie może ona prawidłowo pracować, więc w niebezpieczeństwie jest cały organizm. Następują zaburzenia m.in. w funkcjonowaniu układu pokarmowego, nerwowego, kostnego oraz w tempie przemian metabolicznych.

Standardowe leczenie objawowe tej choroby polega podawaniu leków przeciwzapalnych oraz syntetycznych hormonów tarczycy. Dla wielu chorych jest to wystarczające rozwiązanie - nie wnikają w przyczyny, łykają tabletki i "problem z głowy”. Jednak takie podejście nie leczy, ale maskuje prawdziwą przyczynę i tylko odsuwa wyrok w czasie. Czynnik, który spowodował odpowiedź immunologiczną organizmu nadal jest w Tobie i zdobywa powoli ale nieuchronnie teren w kolejnych narządach. Ponadto, syntetyczne farmaceutyki mogą powodować w dalszej lub bliższej przyszłości skutki uboczne, np. uszkodzenie wątroby, stan zapalny przewodu pokarmowego, dysfunkcję nerek.

Do najczęstszych objawów choroby Hashimoto można zaliczyć – wzrost masy ciała i problemy z jej „zrzuceniem” (mimo diety np. niskokalorycznej i ćwiczeń fizycznych), częstą zmianę nastroju (tzw. huśtawki nastroju), przewlekłą senność lub zmęczenie (które nie ustępują po dobrze przespanej nocy, czy leniwym weekendzie), wypadanie włosów, gorszą kondycję fizyczną, problemy skórne, uczucie zimna i inne. Należy jednak wiedzieć, że choroba ta może przebiegać także bezobjawowo.

Aby potwierdzić chorobę Hashimoto należy wykonać USG tarczycy oraz badania krwi:

● przeciwciała aTPO – o chorobie świadczy wartość bardzo podwyższona (aczkolwiek zdarza się, że jest niska, np. gdy tarczyca jest już mocno uszkodzona)

● hormon przysadki mózgowej TSH – wszelkie odstępstwa od normy są nieprawidłowe

● hormony tarczycy T3, T4 oraz rT3 (prawidłowy poziom T3 i T4 nie świadczy o braku choroby, dlatego coraz częściej zleca się dodatkowo badanie rT3),

● hormon nadnerczy Kortyzol

● witamina D.

Większość chorych godzi się ze swoim losem na zasadzie "to genetyczne", "mama to też miała", "starość nie radość", "mam najnowsze leki" itd. Jednak nie musi tak być. Na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma ogromny wpływ nieodpowiednia dieta z dużą zawartością związków prozapalnych i małą antyzapalnych, rozszczelniająca jelito i powodująca przenikanie toksyn i mikroorganizmów z jelita do krwioobiegu. Substancje te osadzają się w tym przypadku w tarczycy powodując odpowiedź organizmu. Korekta jadłospisu, w tym eliminacja wybranych produktów i jednocześnie wzbogacenie diety innymi, bardzo często wystarczą do zahamowania rozwoju choroby, a nawet do remisji.

Jak zmienić nawyki żywieniowe sprzyjające chorobie Hashimoto oraz poprawić styl odżywiania dowiesz się na wizycie.

Zobacz także:

oŻywienie a choroby autoimmunologiczne

oCzy trudno jest zmienić nawyki?

oUmów wizytę

tarczyca

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego
najcenniejszą własnością i powinien uczyć się,
jak sam może leczyć swoje choroby.”

Hipokrates

Odchudzanie Psychologia Kontakt Cennik Dietetyka fb

ACAI Poradnia dietetyczna i psychologiczna
ul. Płocka 43 # 59, 01-148 Warszawa (Wola)
Tel: +48 608 309 259, +48 601 743 236