Dietetyka Psychologia Kontakt Cennik

Żywienie a autoimmunologia

W XXI wieku, świat nauk medycznych wciąż nie zna jasnej odpowiedzi na pytanie co jest przyczyną chorób autoimmunologicznych. Najczęściej wymienia się tzw "czynniki genetyczne" lub "zatrucie środowiska". Objawy systematyzuje się na wszelke możliwe sposoby i określa łacińskimi nazwami a firmy farmaceutyczne prześcigają się w patentowaniu coraz to nowszych leków. Lekarze są jednak bezsilni w obliczu trapiących nas schorzeń takich jak migrenowe bóle głowy, bolące stawy czy Alzheimer. Jedyną opcją jest leczenie objawowe łagodzące ból lub stosowanie leków immunosupresyjnych zmniejszających odpowiedź immunologiczną. Tymczasem już Hipokrates pisał, że "wszystkie choroby zaczynają się w jelitach". I kto by pomyślał, że miał rację.

Innym przykładem choroby autoimmunologicznej jest choroba wieńcowa. Zaatakowane ściany tętnic pokrywają się warstwą cholesterolu tak, aby odizolować obcą tkankę od krwioobiegu. Znamienne jest że w ciągu życia złogi miażdżycowe potrafią samodzielnie pojawiać się i zanikać pod wpływem zmiany diety. W leczeniu choroby wieńcowej często stosuje się statyny, leki obniżające poziom cholesterolu, oraz zaleca się dietę ubogą w cholesterol a bogatą w zboża, co niestety powoduje reakcję odwrotną do zamierzonej.

oMorfiny w jedzeniu oUmów wizytę kosmki

Błona śluzowa jelita jest zbudowana z nabłonka, na powierzchni którego znajduje się warstwa śluzu oraz flora bakteryjna. Komórki błony śluzowej są ułożone ściśle obok siebie tak by przenikanie strawionych substancji do krwioobiegu następowało w kontrolowany sposób. Zdrowe jelito nie przepuszcza do krwioobiegu alergizujących białek takich jak gluten czy kazeina, które normalnie zostają strawione do aminokwasów. Nieszczelność jelita polega na powstawaniu przestrzeni pomiędzy komórkami, w związku z czym niestrawione białka, toksyny czy bakterie przenikają bezpośrednio do naczyń krwionośnych organizmu.

Substancje te osiadając w zdrowych tkankach stanowią dla organizmu ciało obce i powodują odpowiedź immunologiczną. Organizm na wszelkie możliwe sposoby próbuje się pozbyć się niechcianej tkanki lub przynajmniej odizolować ją od reszty organizmu. Patogen często kumuluje się w błonie maziowej stawów a system immunologiczny, atakując tą tkankę, prowadzi do remautoidalnego zapalenia stawów (RZS).

veins

Alergeny przenikające przez nieszczelne jelito gromadzą się także w skórze. Organizm usuwa jest w postaci ropnego trądziku (na zewnątrz) lub cellulitu (do wewnątrz). Jeżeli organizm nie jest w stanie samodzielnie usunąć alergenu ze skóry, gromadzenie się obcej substancji uwidacznia się w postaci choroby skórnej takiej jak atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łuszczyca. W tym pierwszym przypadku uporczywy świąd powoduje samodzielne "zdrapanie" zaatakowanej tkanki przez właściciela, w przypadku łuszczycy komórki skóry podlegają przyspieszonemu cyklowi odnowy. Jeżeli przyczyna AZS nie zostanie poznana może rozwinąć się do chłoniaka skóry.

Jeszcze jedna grupa chorób autoimmunologicznych związana jest z układem nerwowym. Alergen kumuluje sie w otoczce mielinowej nerwów, która uszkadzana jest przez system immunologiczny żywiciela. Zwarcie w "elektryce" uwidacznia się w postaci bólów migrenowych, ADHD, autyzmu, padaczki lub choroby Alzheimera czy Parkinsona. Może także wpływać na regulację pracy mięśnia sercowego powodując arytmię lub migotanie przedsionków.

Trzeba przyznać, że choroby autoimmunologiczne to dla przemysłu medyczno-farmaceutycznego "kura znosząca złote jaja". Objawy można leczyć wiele lat (dopóki pacjent żyje) a terapie są często refundowane przez NFZ. A że nikt nie wspomina o jelitach? Kogo interesują takie przyziemne tematy...

Czym jest spowodowana nieszczelność jelit? Niestety niewłaściwą dietą. Ale o tym dowiesz się podczas wizyty.

stetoskop oHashimoto - dożywotni wyrok czy uleczalna choroba?

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego
najcenniejszą własnością i powinien uczyć się,
jak sam może leczyć swoje choroby.”

Hipokrates

Odchudzanie Psychologia Kontakt Cennik Dietetyka fb

ACAI Poradnia dietetyczna i psychologiczna
ul. Płocka 43 # 59, 01-148 Warszawa (Wola)
Tel: +48 608 309 259, +48 601 743 236